28 III 2021 r.

Krzywa Wieś, 2021 – 03 – 28

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania. W diecezjach przeżywamy dziś Światowy Dzień Młodzieży. „Wstań, bo uczyniłem cię świadkiem tego, co zobaczyłeś”.

1. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

1. Zapraszamy o 15.00 na ostatnie gorzkie żale z kazaniem pasyjnym i procesją eucharystyczną.

1. W wielką środę odwiedzę chorych z racji świat i pierwszego piątku miesiąca kwietnia.

1. Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. O godz.10.00 w katedrze będzie sprawowana Msza krzyżma.

Uroczysta liturgia w naszej świątyni rozpocznie się o 18.00 Spowiedź tego dnia od 17.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do godz.21.00. Zachęcam do spowiedzi codziennie od godz. 17.00.

1. Wielki Piątek – pamiątka męki i śmierci Pana Jezusa. O godz. 18.00 droga krzyżowa. Po niej liturgia Męki Pańskiej. W tym dniu nie sprawujemy Eucharystii. Obowiązuje post ścisły. Adoracja Najświętszego Sakramentu od 9.00 do 18.00 w ciemnicy. Po liturgii adoracja przy Bożym Grobie. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować. Będzie tradycyjna adoracja krzyża świętego z pominięciem pocałunku. Podchodzimy do krzyża i oddajemy cześć przez głęboki ukłon i postawę klęczącą. Obok krzyża tradycyjnie taca przeznaczona na potrzeby Ziemi Świętej.

1. Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od 9.00 do 19.00 Święcenie pokarmów o godz. 9.30; 10.00; 10.30 i 11.00.

1. Wigilia Paschalna. Liturgię rozpoczniemy o godz.19.00. Zabierzmy na nią świece.

1. Rezurekcja w poranek wielkanocny o godz. 6.00. Udział w liturgii z ograniczeniami rządowymi. Dlatego w niedziele Zmartwychwstania będą jeszcze Msze o 9.30; 11.00 i o 12.30. Zachęcam do wykorzystania w te dni kaplicy przykościelnej celem zwiększenia powierzchni użytkowej kościoła.

1. We wtorek o godz. 20.00 w naszej szkole będzie zebranie Klubu Sportowego

1. Msze codziennie o godz. 18.00, w wielki piątek liturgia o godz. 18.00 a w sobotę Msza o godz. 19.00.

poniedziałek 18.00  O zdrowie i błogosławieństwo Boże dla rodzin Międlarów i Gargałów
wtorek            18.00  +Franciszek Piróg (od chrześnicy)
środa              18.00 O zdrowie i błog Boże dla rodzin Klimków Tomaszków
czwartek        18.00  +Maria Krawczyk (od Marka i Marty Oczkowskich)